WAEC 2021 time table

UPDATED WAEC 2021 TIMETABLE


Monday 16th August

Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:10a

Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:30

Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay) 9:30am.– 10:30a

Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective) 10:30am.–11:30am

Printing Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.– 11:00a

Printing Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. – 11:45am

Photography 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:30p

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Upholstery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Upholstery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Machine Wood working 3 (Practical) 9:30am.– 11:30 am.(1stSe

Machine Wood working 3 (Practical) 12:00 noon. –2:00pm.(2ndSet

Auto Body Repair sand Spray Painting 3 (Practical) 9:30am.– 12:40 pm.(1stSe

Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical) 1:00pm.– 4:10pm.(2ndSete


Tusday 17th August

Hausa 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Hausa 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Igbo 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Igbo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Yoruba 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Yoruba 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Edo 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Edo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Efik 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Efik 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Ibibio 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Ibibio 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm


Wednesday 18th August

Animal Husbandary (AlternativeB)3(Practica

9:30am.– 11:00am.(1stSet

Animal Husbandry (AlternativeB)3(Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

GSM Phone Maintenance and Repair 2(Essa

9:30am.–11:05am

GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective) 11:05am.–11:50am

Marketing 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Marketing 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm

Mining 2 (Essay) 9:30am.–11:35a

Mining 1 (Objective) 11:35am.–12:15pm

Bookkeeping 2(Essay) 9:30am.–11:30a

Bookkeeping 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm

Store Keeping 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Store Keeping 1(Objective) 11:30am.–12:20pm

Insurance 2 (Essay) 2:30pm.  –4:30p

Insurance 1 (Objective) 4:30pm.– 5:20pm


Thursday 19th August

Data Processing 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Data Processing 1(Objective) 11:30am.–12:30pm

Auto Electrical Works 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–10:45am

Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30am

Radio, Television and Electronic Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.–11:00am

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Photography 2 (Essay) 9:30am.–11:30am

Photography1(Objective) 11:30am.–12:30pm

Auto Mechanical Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45am

AutoMechanical Work 1(Objective) 11:45am.–12:30pm

Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45am

Electrical Installation  and Maintenance Work 1 (Objective) 11:45am.–12:30pm.

Printing Craft Practice 3 (Practical) 9:30am.– 10:30am.(1stSe

Printing Craft Practice 3 (Practical) 11:00am. – 12:00 noon.(2ndSet

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 9:30am.– 11:00am.(1stSe

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

Air-conditioning and Refrigeration  3 (Practical) 9:30am.– 11:30am.(1stSe

Air-conditioning and Refrigeration 3(Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

Fisheries (Alternative B) 2 (Essay) 2:30pm.–4:30p

Fisheries (Alternative B) 1 (Objective) 4:30pm.–5:10pm

Animal Husbandry (AlternativeB) 2 (Essay) 2:00pm.–4:00pm

Animal Husbandry (AlternativeB) 1 (Objective) 4:00pm.–4:40pm

Store Management 2 (Essay) 9:30am.–11:30am

Store Management 1(Objective) 11:30am.–12:30pm

Office Practice 2 (Essay) 2:00pm.–4:10pm

Office Practice 1 (Objective) 4:10pm.–5:10pm


Friday 20th August

Machine Woodworking 2 (Essay) 9:30am.–10:30

Machine Woodworking 1(Objective) 10:30am.–11:30am

Stenography 2 (Essay) 9:30am.-10:10 am

Stenography 1(Objective) 10:10am.-10:50am

Cosmetology 2(Essay) 9:30am. – 10:50am

Cosmetology 1(Objective) 10:50am.-11:30am

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30am

Block Laying,Bricklaying And Concrete Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am

Catering Craft Practice 2(Essay) 9:30am.–10:20a

Catering Craft Practice 1(Objective) 10:20am.-11:00am

Carpentry and Joinery 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

Carpentry and Joinery 1 (Objective) 11:00am. –11:45am

Tourism 2 (Essay) 9:30am.–11:20am

Tourism 1 (Objective) 11:20am. –12:00noon

Garment Making 2 (Essay) 9:30am. –10:10am

Garment Making 1 (Objective) 10:10am. –10:55am

Painting and Decorating 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Painting and Decorating 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Stenography 3 (Short and Word Processing) 9:30am. -11:08am

Dyeing and Bleaching 2 (Essay) 9:30am. –11:10a

Dyeing and Bleaching 1(Objective) 11:10am. –11:55am.

Furniture Making 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Furniture Making 1(Objective) 11:30am. –12:15pm

Automobile Parts Merchandising 2(Essay) 9:30am. –11:30am

Automobile Parts Merchandising 1(Objective) 11:30am. –12:20pm

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 2:30pm. –3:30pm

Home Management 3 (Practical) Planning Session 3:30pm. –4:30pm


Monday 23rd August

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 9:30am. –11:00am.(1stSe

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 11:30am. –1:00pm.(2ndSet

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

Furniture Making 3 (Practical) 9:30am.– 12:30pm.(1stSe

Furniture Making 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Painting and Decorating 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Painting and Decorating 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

Computer Studies 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm

Computer Studies 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm


Monday, 23rdAugust, 2021 To Friday, 3rd September, 2021

(Date and time for each Paper will be arranged by the Council.

Arabic 3 (Oral

French 3 (Oral

Physical Education 3 (Performance Test) Clothing and Textiles 3 (Practical) Foods and Nutrition 3 (Practical

Home Management 3 (Practical

Music 3 B (Performance Test


Tuesday 24th August

Visual Art2 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Visual Art 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

Engineering Science 2 (Essay) 9:30am. –11:15am

Engineering Science 1 (Objective) 11:15am. 12:30pm.

Physical Education 3 (Theory of Practice) 2:00pm. –4:00pm


Wednesday 25th August

Salesmanship 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Salesmanship 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Garment Making3 (Alternative to Practical Work) 11:30am. –12:15p

Upholstery 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Upholstery 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm

Auto Electrical Works 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Auto Electrical Works 1 (Objective) 3:00pm. –3:45pm

Air-Conditioning and Refrigeration 2 (Essay) 2:00pm. –3:30p

Air-Conditioning and Refrigeration 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm

Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay) 2:00pm. –3:30p

Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm


Thursday 26th August

Civic Education 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

To get the answers midnight to the exam – Google “Examlord Civic Answer-08148844158.

Civic Education 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm


Friday 27th August

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 9:30am. –12:00 noon.(1stSe

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 12:30pm. –3:00 pm.(2ndSet

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 9:30am. – 12:40pm.(1stSe

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 1:00pm.–4:10pm.(2ndSet

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 9:30am. –1:30 pm.(1stSe

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 2:00pm.–6:00pm.(2ndSet

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 9:30am. –2:00pm.(1stSe

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 2:15pm. –6:45pm.(2ndSet


Monday, 30thAugust

Science (Core) 2 (Essay) 9:30am. –11:00

Science (Core) 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)  1:00pm. –3:00pm

Computer Studies 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Computer Studies 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet


Tuesday 31st August

Health Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15a

Health Education 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15am

Home Management 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Home Management 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm


Wednesday 1st September

English Language 3 (Oral) 9:30am. –10:15 am.(1stS

English Language 3 (Oral) 10:40am. – 11:25am.(2ndSet

Applied Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00p

Applied Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm

Basic Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00p

Basic Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm

Arabic 2 (Essay) 2:00pm.–4:00p

Arabic 1 (Objective) 4:00pm.–4:50pm


Thursday, 2nd September

Sculpture 2 (Essay) 9:30am.– 11:30am

Sculpture 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm

Financial Accounting 2 (Essay) 9:30am. –12:00 noo

Financial Accounting 1 (Objective) 12:00noon.–1:00pm

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am.–11:30 am.(1stSe

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

French 2 (Essay) 3:00pm.–4:15pm

French 1 (Objective) 4:15pm.–5:15pm


 

========================

 

*Friday, 3rd Septembe

 

Metalwork 2 (Essay) 9:30am. -11:00 a

Metalwork 1 (Objective) 11:00am. – 12:00noon

 

Jewellery 2 (Essay) 9:30am. -11:30 a

 

Jewellery 1 (Objective) 11:30am.– 12:20p

 

Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet

 

Basic Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Basic Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet

 

 

==========================

 

*Monday, 6th Septembe

 

Graphic Design 2 (Essay) 9:30 am.–11:30a

Graphic Design 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm

 

Metalwork 3 (Practical) 9:30am.–12:40pm.(1stSe

Metalwork 3 (Practical) 1:00pm. –4:10pm.(2ndSet

 

Auto Mechanics 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Auto Mechanics 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

 

=========================

 

 

*Tuesday, 7th Septemb

 

General Knowledge in Art 3A (Drawing And Painting) 9:30 am.–12:30p

 

Applied Electricity3 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Applied Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

General Agriculture 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

General Agriculture 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Wood work 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Wood work 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

BASIC Electricity 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

BASIC Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

==========================

 

*Wednesday, 8th Septembe

 

Music 3 A(Aural) 9:30am. –10:15a

 

Agricultural Science 3 (Practical) 9:30am. –11:00 am.(1stSe

Agricultural Science 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

Agricultural Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00am

 

Visual Art 3 A (Drawing) 2:00pm. –5:00p

 

===========================

 

*Thursday, 9th Septembe

 

Clerical Office Duties 2 (Essay) 9:30am. –11:40a

Clerical Office Duties 1(Objective) 11:40am. –12:30pm

 

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noo

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 1 (Objective) 3:30pm. –5:00pm

 

 

=========================

 

 

*Friday, 10th Septemb

 

Biology 2 (Essay) 9:30am. –11:10a

Biology 1 (Objective) 11:10am. –12:00noon

 

Commerce 2 (Essay) 3:00pm. –5:00p

Commerce 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm

 

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) 3:00pm. –4:00p

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

 

========================

 

 

*Monday, 13th Septemb

 

 

English Language 2 (Essay) 9:30am. –11:30

 

To get the answers midnight to the exam – Google “Examplaza English Answer

 

English Language 1 (Objective) 11:30am. –12:30p

 

English Language 3 (Test of Orals) 3:00pm. –3:45p

 

 

 

======================

 

*Tuesday, 14th Septembe

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Chemistry 3 (Alternative D)(Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00a

 

Building Construction 2 (Essay) 12:00noon.–1:00p

Building Construction 1 (Objective) 1:00pm. –1:45pm

 

Music 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Music 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Physical Education 2 (Essay) 3:00pm. –4:20p

Physical Education 1 (Objective) 4:20pm. –5:10pm

 

 

===========================

 

 

*Wednesday, 15th Septemb

 

 

Physics 2 (Essay) 9:30am.– 11:00

Physics 1 (Objective) 11:00am. –12:15pm

 

Business Management 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Business Management 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Auto Mechanics 2 (Essay) 3:00pm. –4:30p

Auto Mechanics 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm

 

 

=========================

 

 

*Thursday, 16th Septemb

 

 

Literature-In-English 2 (Prose) 9:30am. –10:45

Literature-In-English 1 (Objective) 10:45am. –11:45am

Literature-In-English 3 (Drama&Poetry) 2:00pm. –4:30pm

 

 

========================

 

 

*Friday, 17th Septemb

 

 

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Biology 3 (Alternative B) (Alternative to Practical Work) 9:30 am.–11:30 am

Biology 3 (Practical)(Alternative A) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Woodwork 2 (Essay And Design) 3:00pm. –5:20

Woodwork 1 (Objective) 5:20pm. –6:00pm

 

Clothing and Textiles 2 (Essay) 3:00pm. –4:30p

Clothing and Textiles 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm

 

========================

 

*Monday, 20th Septembe

 

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noo

To get the answers midnight to the exam – Google ‘Examplaza Maths Answers

General Mathematics /Mathematics(Core) 1 (Objective) 3:00pm. – 4:30pm

 

 

========================

 

*Tuesday, 21st Septembe

 

Health Education 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

Health Education 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Health Science 2 (Essay) 9:30am. –11:00am

Health Science 1(Objective) 11:00am.–12:00noon

 

Visual Art 3B (Creative Design) 2:00pm. –5:00p

 

========================

 

*Wednesday, 22nd Septembe

 

Government 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Government 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30a

Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am

 

Basic Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30a

Basic Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Textiles 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Textiles 1 (Objective) 4:00pm. –4:50pm

 

Management-In-Living 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Management-In-Living 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

 

========================

 

*Thursday, 23rd Septembe

 

Economics 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Economics 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Agricultural Science 2 (Essay) 2:00pm. –4:10p

Agricultural Science 1 (Objective) 4:10pm. –5:00pm

 

 

=========================

 

*Friday, 24th Septembe

 

General Knowledge in Art 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

General Knowledge in Art 1 (Objective) 11:00am. –11:50am

 

Type writing 9:30am. – 12:10pm.(1stSe

Type writing 12:30pm.–2:10 pm.(2ndSet

 

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 12:15 pm. (1stSe

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 12:45pm.–3:30pm.(2ndSet

 

Technical Drawing 2 (Essay) 3:00pm. –4:45p

Technical Drawing 1 (Objective) 4:45pm. –5:45pm

 

=========================

 

*Monday, 27th Septembe

 

 

Technical Drawing 3 (Sketches,Building and Mechanical Drawing) 9:30am. –12:15

 

Basketry 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Basketry 1(Objective) 11:30am. –12:20pm

 

General Agriculture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

General Agriculture 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Shorthand 2:00pm. –3:15p

 

Foods and Nutrition 2 (Essay) 3:00pm. –4:15p

Foods and Nutrition 1 (Objective) 4:15pm. –5:15pm

 

Picture Making 2 (Essay) 3:00pm. –5:00p

Picture Making 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm

 

 

========================

 

*Tuesday, 28th Septembe

 

Christian Religious Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Christian Religious Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Islamic Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Islamic Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Chemistry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Chemistry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

=======================

 

*Wednesday, 29th Septembe

 

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –12:15pm.(1stSe

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 12:40pm.–3:25pm.(2ndSet

Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:15pm.

 

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 12:45pm. –3:15 p

 

History 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

History 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

 

=========================

 

*Thursday, 30th Septembe

 

Geography 2(Essay) 9:30am. –11:30a

Geography 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Geography 3 (Practical And Physical Geography) 2:00pm. –3:50pm

 

 

======================

 

 

*Friday , 1st Octob

Principles Of Cost Accounting 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Principles Of Cost Accounting 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 3:00pm. –4:00p

 

=========================

 

*Monday, 4th Octobe

Social Studies 2 (Essay) 9:30am. –12:30pm

Social Studies 1 (Objective) 3:00pm. – 3.50pm

 

=========================

 

*Tuesday, 5th Octobe

 

Leather work 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Leather work 1(Objective) 4:00pm. –4:50pm

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

=========================

 

*Wednesday, 6th Octobe

 

Integrated Science 2 (Essay) 9:30am.–11:00a

Integrated Science 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) 2:00pm. –4:00pm

 

=======================

 

 

*Thursday, 7th Octob

 

General Knowledge in Art 3B (Lettering And Design) 9:30am. –12:30p

 

Forestry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Forestry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

 

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Animal Husbandary (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00p

 

========================

 

*Friday, 8th Octobe

 

 

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. – 12:15pm.(1stS

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 12:40pm.–3:25 pm.(2ndSet

* *SUBSCRIBE

👇🏼👇🏼@👇🏼👇🏼👇🏼

* *STE

*FOR YOUR WAEC ANSWER

☎️09015831468*VERIFIED WAEC 2021 TIMETABLE

 

👇👇👇👇👇👇

 

*Monday 16th Augus

 

Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:10a

 

Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:30

 

Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay) 9:30am.– 10:30a

Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective) 10:30am.–11:30am

 

Printing Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.– 11:00a

Printing Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. – 11:45am

 

Photography 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:30p

 

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Upholstery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Upholstery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Machine Wood working 3 (Practical) 9:30am.– 11:30 am.(1stSe

Machine Wood working 3 (Practical) 12:00 noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Auto Body Repair sand Spray Painting 3 (Practical) 9:30am.– 12:40 pm.(1stSe

Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical) 1:00pm.– 4:10pm.(2ndSet

 

 

========================

 

*Tuesday 17th Augus

 

Hausa 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Hausa 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Igbo 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Igbo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Yoruba 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Yoruba 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Edo 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Edo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Efik 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Efik 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Ibibio 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Ibibio 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

=========================

 

*Wednesday 18th Augus

 

Animal Husbandary (AlternativeB)3(Practica

9:30am.– 11:00am.(1stSet

Animal Husbandry (AlternativeB)3(Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

 

GSM Phone Maintenance and Repair 2(Essa

9:30am.–11:05am

GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective) 11:05am.–11:50am

 

Marketing 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Marketing 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm

 

Mining 2 (Essay) 9:30am.–11:35a

Mining 1 (Objective) 11:35am.–12:15pm

 

Bookkeeping 2(Essay) 9:30am.–11:30a

Bookkeeping 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm

 

Store Keeping 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Store Keeping 1(Objective) 11:30am.–12:20pm

 

Insurance 2 (Essay) 2:30pm.  –4:30p

Insurance 1 (Objective) 4:30pm.– 5:20pm

 

========================

 

*Thursday 19th Augus

 

Data Processing 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Data Processing 1(Objective) 11:30am.–12:30pm

 

Auto Electrical Works 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–10:45a

 

Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30a

Radio, Television and Electronic Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am

 

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.–11:00a

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

 

Photography 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Photography1(Objective) 11:30am.–12:30pm

 

Auto Mechanical Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45a

Auto Mechanical Work 1(Objective) 11:45am.–12:30pm

 

Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45a

Electrical Installation  and Maintenance Work 1 (Objective) 11:45am.–12:30pm.

 

Printing Craft Practice 3 (Practical) 9:30am.– 10:30am.(1stSe

Printing Craft Practice 3 (Practical) 11:00am. – 12:00 noon.(2ndSet

 

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 9:30am.– 11:00am.(1stSe

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

 

Air-conditioning and Refrigeration  3 (Practical) 9:30am.– 11:30am.(1stSe

Air-conditioning and Refrigeration 3(Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Fisheries (Alternative B) 2 (Essay) 2:30pm.–4:30p

Fisheries (Alternative B) 1 (Objective) 4:30pm.–5:10pm

 

Animal Husbandry (AlternativeB) 2 (Essay) 2:00pm.–4:00p

Animal Husbandry (AlternativeB) 1 (Objective) 4:00pm.–4:40pm

 

Store Management 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Store Management 1(Objective) 11:30am.–12:30pm

 

Office Practice 2 (Essay) 2:00pm.–4:10p

Office Practice 1 (Objective) 4:10pm.–5:10pm

 

 

=========================

 

 

*Friday 20th Augu

 

 

Machine Woodworking 2 (Essay) 9:30am.–10:30

Machine Woodworking 1(Objective) 10:30am.–11:30am

 

Stenography 2 (Essay) 9:30am.-10:10 a

Stenography 1(Objective) 10:10am.-10:50am

 

Cosmetology 2(Essay) 9:30am. – 10:50a

Cosmetology 1(Objective) 10:50am.-11:30am

 

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30a

Block Laying,Bricklaying And Concrete Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am

 

Catering Craft Practice 2(Essay) 9:30am.–10:20a

Catering Craft Practice 1(Objective) 10:20am.-11:00a

 

Carpentry and Joinery 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

Carpentry and Joinery 1 (Objective) 11:00am. –11:45am

 

Tourism 2 (Essay) 9:30am.–11:20a

Tourism 1 (Objective) 11:20am. –12:00noon

 

Garment Making 2 (Essay) 9:30am. –10:10a

Garment Making 1 (Objective) 10:10am. –10:55am

 

Painting and Decorating 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Painting and Decorating 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Stenography 3 (Short and Word Processing) 9:30am. -11:08a

 

Dyeing and Bleaching 2 (Essay) 9:30am. –11:10a

Dyeing and Bleaching 1(Objective) 11:10am. –11:55am.

 

Furniture Making 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Furniture Making 1(Objective) 11:30am. –12:15pm

 

Automobile Parts Merchandising 2(Essay) 9:30am. –11:30a

Automobile Parts Merchandising 1(Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 2:30pm. –3:30p

Home Management 3 (Practical) Planning Session 3:30pm. –4:30pm

 

 

=======================

 

 

*Monday 23rd Augu

 

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 9:30am. –11:00am.(1stSe

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 11:30am. –1:00pm.(2ndSet

 

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

Furniture Making 3 (Practical) 9:30am.– 12:30pm.(1stSe

Furniture Making 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Painting and Decorating 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Painting and Decorating 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

Computer Studies 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Computer Studies 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm

==========================

*Monday, 23rdAugust, 2021 To Friday, 3rd September, 2021

 

(Date and time for each Paper will be arranged by the Council.

Arabic 3 (Oral

French 3 (Oral

Physical Education 3 (Performance Test) Clothing and Textiles 3 (Practical) Foods and Nutrition 3 (Practical

Home Management 3 (Practical

Music 3 B (Performance Test

 

 

=======================

 

 

*Tuesday 24th Augu

Visual Art2 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Visual Art 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Engineering Science 2 (Essay) 9:30am. –11:15a

Engineering Science 1 (Objective) 11:15am. –12:30pm.

 

Physical Education 3 (Theory of Practice) 2:00pm. –4:00p

 

 

=========================

 

 

*Wednesday 25th Augu

 

Salesmanship 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Salesmanship 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Garment Making3 (Alternative to Practical Work) 11:30am. –12:15p

 

Upholstery 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Upholstery 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm

 

Auto Electrical Works 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Auto Electrical Works 1 (Objective) 3:00pm. –3:45pm

 

Air-Conditioning and Refrigeration 2 (Essay) 2:00pm. –3:30p

Air-Conditioning and Refrigeration 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm

 

Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay) 2:00pm. –3:30p

Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm

 

 

=========================

 

 

*Thursday 26th Augu

 

Civic Education 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

 

To get the answers midnight to the exam – Google “Examplaza Civic Answer

 

Civic Education 1 (Objective) 11:30am. –12:30p

 

 

======================

 

*Friday 27th Augus

 

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 9:30am. –12:00 noon.(1stSe

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 12:30pm. –3:00 pm.(2ndSet

 

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 9:30am. – 12:40pm.(1stSe

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 1:00pm.–4:10pm.(2ndSet

 

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 9:30am. –1:30 pm.(1stSe

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 2:00pm.–6:00pm.(2ndSet

 

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 9:30am. –2:00pm.(1stSe

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 2:15pm. –6:45pm.(2ndSet

 

 

========================

 

*Monday, 30thAugus

 

 

Science (Core) 2 (Essay) 9:30am. –11:00

Science (Core) 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)  1:00pm. –3:00pm

 

Computer Studies 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Computer Studies 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

 

========================

 

 

*Tuesday 31st Augu

 

Health Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15a

Health Education 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15am

 

Home Management 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Home Management 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm

 

 

========================

 

 

*Wednesday 1st Septemb

 

 

English Language 3 (Oral) 9:30am. –10:15 am.(1stS

English Language 3 (Oral) 10:40am. – 11:25am.(2ndSet

 

Applied Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00p

Applied Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm

 

Basic Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00p

Basic Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm

 

Arabic 2 (Essay) 2:00pm.–4:00p

Arabic 1 (Objective) 4:00pm.–4:50pm

 

 

========================

 

 

*Thursday, 2nd Septemb

 

Sculpture 2 (Essay) 9:30am.– 11:30a

Sculpture 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm

 

Financial Accounting 2 (Essay) 9:30am. –12:00 noo

Financial Accounting 1 (Objective) 12:00noon.–1:00pm

 

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am.–11:30 am.(1stSe

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

French 2 (Essay) 3:00pm.–4:15p

French 1 (Objective) 4:15pm.–5:15pm

 

 

========================

 

*Friday, 3rd Septembe

 

Metalwork 2 (Essay) 9:30am. -11:00 a

Metalwork 1 (Objective) 11:00am. – 12:00noon

 

Jewellery 2 (Essay) 9:30am. -11:30 a

 

Jewellery 1 (Objective) 11:30am.– 12:20p

 

Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet

 

Basic Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Basic Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet

 

 

==========================

 

*Monday, 6th Septembe

 

Graphic Design 2 (Essay) 9:30 am.–11:30a

Graphic Design 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm

 

Metalwork 3 (Practical) 9:30am.–12:40pm.(1stSe

Metalwork 3 (Practical) 1:00pm. –4:10pm.(2ndSet

 

Auto Mechanics 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Auto Mechanics 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

 

=========================

 

 

*Tuesday, 7th Septemb

 

General Knowledge in Art 3A (Drawing And Painting) 9:30 am.–12:30p

 

Applied Electricity3 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Applied Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

General Agriculture 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

General Agriculture 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Wood work 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Wood work 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

BASIC Electricity 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

BASIC Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

==========================

 

*Wednesday, 8th Septembe

 

Music 3 A(Aural) 9:30am. –10:15a

 

Agricultural Science 3 (Practical) 9:30am. –11:00 am.(1stSe

Agricultural Science 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

Agricultural Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00am

 

Visual Art 3 A (Drawing) 2:00pm. –5:00p

 

===========================

 

*Thursday, 9th Septembe

 

Clerical Office Duties 2 (Essay) 9:30am. –11:40a

Clerical Office Duties 1(Objective) 11:40am. –12:30pm

 

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noo

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 1 (Objective) 3:30pm. –5:00pm

 

 

=========================

 

 

*Friday, 10th Septemb

 

Biology 2 (Essay) 9:30am. –11:10a

Biology 1 (Objective) 11:10am. –12:00noon

 

Commerce 2 (Essay) 3:00pm. –5:00p

Commerce 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm

 

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) 3:00pm. –4:00p

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

 

========================

 

 

*Monday, 13th Septemb

 

 

English Language 2 (Essay) 9:30am. –11:30

 

To get the answers midnight to the exam – Google “Examplaza English Answer

 

English Language 1 (Objective) 11:30am. –12:30p

 

English Language 3 (Test of Orals) 3:00pm. –3:45p

 

 

 

======================

 

*Tuesday, 14th Septembe

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Chemistry 3 (Alternative D)(Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00a

 

Building Construction 2 (Essay) 12:00noon.–1:00p

Building Construction 1 (Objective) 1:00pm. –1:45pm

 

Music 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Music 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Physical Education 2 (Essay) 3:00pm. –4:20p

Physical Education 1 (Objective) 4:20pm. –5:10pm

 

 

===========================

 

 

*Wednesday, 15th Septemb

 

 

Physics 2 (Essay) 9:30am.– 11:00

Physics 1 (Objective) 11:00am. –12:15pm

 

Business Management 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Business Management 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Auto Mechanics 2 (Essay) 3:00pm. –4:30p

Auto Mechanics 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm

 

 

=========================

 

 

*Thursday, 16th Septemb

 

 

Literature-In-English 2 (Prose) 9:30am. –10:45

Literature-In-English 1 (Objective) 10:45am. –11:45am

Literature-In-English 3 (Drama&Poetry) 2:00pm. –4:30pm

 

 

========================

 

 

*Friday, 17th Septemb

 

 

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Biology 3 (Alternative B) (Alternative to Practical Work) 9:30 am.–11:30 am

Biology 3 (Practical)(Alternative A) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Woodwork 2 (Essay And Design) 3:00pm. –5:20

Woodwork 1 (Objective) 5:20pm. –6:00pm

 

Clothing and Textiles 2 (Essay) 3:00pm. –4:30p

Clothing and Textiles 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm

 

========================

 

*Monday, 20th Septembe

 

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noo

To get the answers midnight to the exam – Google ‘Examplaza Maths Answers

General Mathematics /Mathematics(Core) 1 (Objective) 3:00pm. – 4:30pm

 

 

========================

 

*Tuesday, 21st Septembe

 

Health Education 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

Health Education 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Health Science 2 (Essay) 9:30am. –11:00am

Health Science 1(Objective) 11:00am.–12:00noon

 

Visual Art 3B (Creative Design) 2:00pm. –5:00p

 

========================

 

*Wednesday, 22nd Septembe

 

Government 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Government 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30a

Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am

 

Basic Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30a

Basic Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Textiles 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Textiles 1 (Objective) 4:00pm. –4:50pm

 

Management-In-Living 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Management-In-Living 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

 

========================

 

*Thursday, 23rd Septembe

 

Economics 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Economics 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Agricultural Science 2 (Essay) 2:00pm. –4:10p

Agricultural Science 1 (Objective) 4:10pm. –5:00pm

 

 

=========================

 

*Friday, 24th Septembe

 

General Knowledge in Art 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

General Knowledge in Art 1 (Objective) 11:00am. –11:50am

 

Type writing 9:30am. – 12:10pm.(1stSe

Type writing 12:30pm.–2:10 pm.(2ndSet

 

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 12:15 pm. (1stSe

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 12:45pm.–3:30pm.(2ndSet

 

Technical Drawing 2 (Essay) 3:00pm. –4:45p

Technical Drawing 1 (Objective) 4:45pm. –5:45pm

 

=========================

 

*Monday, 27th Septembe

 

 

Technical Drawing 3 (Sketches,Building and Mechanical Drawing) 9:30am. –12:15

 

Basketry 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Basketry 1(Objective) 11:30am. –12:20pm

 

General Agriculture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

General Agriculture 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Shorthand 2:00pm. –3:15p

 

Foods and Nutrition 2 (Essay) 3:00pm. –4:15p

Foods and Nutrition 1 (Objective) 4:15pm. –5:15pm

 

Picture Making 2 (Essay) 3:00pm. –5:00p

Picture Making 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm

 

 

========================

 

*Tuesday, 28th Septembe

 

Christian Religious Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Christian Religious Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Islamic Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Islamic Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Chemistry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Chemistry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

=======================

 

*Wednesday, 29th Septembe

 

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –12:15pm.(1stSe

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 12:40pm.–3:25pm.(2ndSet

Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:15pm.

 

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 12:45pm. –3:15 p

 

History 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

History 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

 

=========================

 

*Thursday, 30th Septembe

 

Geography 2(Essay) 9:30am. –11:30a

Geography 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Geography 3 (Practical And Physical Geography) 2:00pm. –3:50pm

 

 

======================

 

 

*Friday , 1st Octob

Principles Of Cost Accounting 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Principles Of Cost Accounting 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 3:00pm. –4:00p

 

=========================

 

*Monday, 4th Octobe

Social Studies 2 (Essay) 9:30am. –12:30pm

Social Studies 1 (Objective) 3:00pm. – 3.50pm

 

=========================

 

*Tuesday, 5th Octobe

 

Leather work 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Leather work 1(Objective) 4:00pm. –4:50pm

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

=========================

 

*Wednesday, 6th Octobe

 

Integrated Science 2 (Essay) 9:30am.–11:00a

Integrated Science 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) 2:00pm. –4:00pm

 

=======================

 

 

*Thursday, 7th Octob

 

General Knowledge in Art 3B (Lettering And Design) 9:30am. –12:30p

 

Forestry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Forestry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

 

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Animal Husbandary (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00p

 

========================

 

*Friday, 8th Octobe

 

 

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. – 12:15pm.(1stS

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 12:40pm.–3:25 pm.(2ndSet

Leave a Reply

Your email address will not be published.