WAEC 2022 time table

UPDATED WAEC 2022 TIMETABLE

Note: Are you searching for 2022 WAEC time table? If yes kindly stay tuned here as our Admin is working tirelessly to provide it. Always check back and chat us on WhatsApp 08063608463.


Waec 2022 Time table


Monday 16th August

Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:10a

Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:30

Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay) 9:30am.– 10:30a

Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective) 10:30am.–11:30am

Printing Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.– 11:00a

Printing Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. – 11:45am

Photography 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:30p

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Upholstery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Upholstery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Machine Wood working 3 (Practical) 9:30am.– 11:30 am.(1stSe

Machine Wood working 3 (Practical) 12:00 noon. –2:00pm.(2ndSet

Auto Body Repair sand Spray Painting 3 (Practical) 9:30am.– 12:40 pm.(1stSe

Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical) 1:00pm.– 4:10pm.(2ndSete


Tusday 17th August

Hausa 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Hausa 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Igbo 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Igbo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Yoruba 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Yoruba 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Edo 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Edo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Efik 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Efik 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Ibibio 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Ibibio 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm


Wednesday 18th August

Animal Husbandary (AlternativeB)3(Practica

9:30am.– 11:00am.(1stSet

Animal Husbandry (AlternativeB)3(Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

GSM Phone Maintenance and Repair 2(Essa

9:30am.–11:05am

GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective) 11:05am.–11:50am

Marketing 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Marketing 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm

Mining 2 (Essay) 9:30am.–11:35a

Mining 1 (Objective) 11:35am.–12:15pm

Bookkeeping 2(Essay) 9:30am.–11:30a

Bookkeeping 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm

Store Keeping 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Store Keeping 1(Objective) 11:30am.–12:20pm

Insurance 2 (Essay) 2:30pm.  –4:30p

Insurance 1 (Objective) 4:30pm.– 5:20pm


Thursday 19th August

Data Processing 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Data Processing 1(Objective) 11:30am.–12:30pm

Auto Electrical Works 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–10:45am

Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30am

Radio, Television and Electronic Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.–11:00am

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Photography 2 (Essay) 9:30am.–11:30am

Photography1(Objective) 11:30am.–12:30pm

Auto Mechanical Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45am

AutoMechanical Work 1(Objective) 11:45am.–12:30pm

Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45am

Electrical Installation  and Maintenance Work 1 (Objective) 11:45am.–12:30pm.

Printing Craft Practice 3 (Practical) 9:30am.– 10:30am.(1stSe

Printing Craft Practice 3 (Practical) 11:00am. – 12:00 noon.(2ndSet

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 9:30am.– 11:00am.(1stSe

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

Air-conditioning and Refrigeration  3 (Practical) 9:30am.– 11:30am.(1stSe

Air-conditioning and Refrigeration 3(Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

Fisheries (Alternative B) 2 (Essay) 2:30pm.–4:30p

Fisheries (Alternative B) 1 (Objective) 4:30pm.–5:10pm

Animal Husbandry (AlternativeB) 2 (Essay) 2:00pm.–4:00pm

Animal Husbandry (AlternativeB) 1 (Objective) 4:00pm.–4:40pm

Store Management 2 (Essay) 9:30am.–11:30am

Store Management 1(Objective) 11:30am.–12:30pm

Office Practice 2 (Essay) 2:00pm.–4:10pm

Office Practice 1 (Objective) 4:10pm.–5:10pm


Friday 20th August

Machine Woodworking 2 (Essay) 9:30am.–10:30

Machine Woodworking 1(Objective) 10:30am.–11:30am

Stenography 2 (Essay) 9:30am.-10:10 am

Stenography 1(Objective) 10:10am.-10:50am

Cosmetology 2(Essay) 9:30am. – 10:50am

Cosmetology 1(Objective) 10:50am.-11:30am

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30am

Block Laying,Bricklaying And Concrete Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am

Catering Craft Practice 2(Essay) 9:30am.–10:20a

Catering Craft Practice 1(Objective) 10:20am.-11:00am

Carpentry and Joinery 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

Carpentry and Joinery 1 (Objective) 11:00am. –11:45am

Tourism 2 (Essay) 9:30am.–11:20am

Tourism 1 (Objective) 11:20am. –12:00noon

Garment Making 2 (Essay) 9:30am. –10:10am

Garment Making 1 (Objective) 10:10am. –10:55am

Painting and Decorating 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Painting and Decorating 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Stenography 3 (Short and Word Processing) 9:30am. -11:08am

Dyeing and Bleaching 2 (Essay) 9:30am. –11:10a

Dyeing and Bleaching 1(Objective) 11:10am. –11:55am.

Furniture Making 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Furniture Making 1(Objective) 11:30am. –12:15pm

Automobile Parts Merchandising 2(Essay) 9:30am. –11:30am

Automobile Parts Merchandising 1(Objective) 11:30am. –12:20pm

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 2:30pm. –3:30pm

Home Management 3 (Practical) Planning Session 3:30pm. –4:30pm


Monday 23rd August

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 9:30am. –11:00am.(1stSe

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 11:30am. –1:00pm.(2ndSet

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

Furniture Making 3 (Practical) 9:30am.– 12:30pm.(1stSe

Furniture Making 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Painting and Decorating 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Painting and Decorating 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

Computer Studies 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm

Computer Studies 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm


Monday, 23rdAugust, 2022 To Friday, 3rd September, 2022

(Date and time for each Paper will be arranged by the Council.

Arabic 3 (Oral

French 3 (Oral

Physical Education 3 (Performance Test) Clothing and Textiles 3 (Practical) Foods and Nutrition 3 (Practical

Home Management 3 (Practical

Music 3 B (Performance Test


Tuesday 24th August

Visual Art2 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Visual Art 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

Engineering Science 2 (Essay) 9:30am. –11:15am

Engineering Science 1 (Objective) 11:15am. 12:30pm.

Physical Education 3 (Theory of Practice) 2:00pm. –4:00pm


Wednesday 25th August

Salesmanship 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Salesmanship 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Garment Making3 (Alternative to Practical Work) 11:30am. –12:15p

Upholstery 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Upholstery 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm

Auto Electrical Works 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Auto Electrical Works 1 (Objective) 3:00pm. –3:45pm

Air-Conditioning and Refrigeration 2 (Essay) 2:00pm. –3:30p

Air-Conditioning and Refrigeration 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm

Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay) 2:00pm. –3:30p

Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm


Thursday 26th August

Civic Education 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

To get the answers midnight to the exam – Google “Examlord Civic Answer-08148844158.

Civic Education 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm


Friday 27th August

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 9:30am. –12:00 noon.(1stSe

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 12:30pm. –3:00 pm.(2ndSet

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 9:30am. – 12:40pm.(1stSe

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 1:00pm.–4:10pm.(2ndSet

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 9:30am. –1:30 pm.(1stSe

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 2:00pm.–6:00pm.(2ndSet

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 9:30am. –2:00pm.(1stSe

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 2:15pm. –6:45pm.(2ndSet


Monday, 30thAugust

Science (Core) 2 (Essay) 9:30am. –11:00

Science (Core) 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)  1:00pm. –3:00pm

Computer Studies 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Computer Studies 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet


Tuesday 31st August

Health Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15a

Health Education 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15am

Home Management 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Home Management 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm


Wednesday 1st September

English Language 3 (Oral) 9:30am. –10:15 am.(1stS

English Language 3 (Oral) 10:40am. – 11:25am.(2ndSet

Applied Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00p

Applied Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm

Basic Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00p

Basic Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm

Arabic 2 (Essay) 2:00pm.–4:00p

Arabic 1 (Objective) 4:00pm.–4:50pm


Thursday, 2nd September

Sculpture 2 (Essay) 9:30am.– 11:30am

Sculpture 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm

Financial Accounting 2 (Essay) 9:30am. –12:00 noo

Financial Accounting 1 (Objective) 12:00noon.–1:00pm

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am.–11:30 am.(1stSe

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

French 2 (Essay) 3:00pm.–4:15pm

French 1 (Objective) 4:15pm.–5:15pm


 

========================

 

*Friday, 3rd Septembe

 

Metalwork 2 (Essay) 9:30am. -11:00 a

Metalwork 1 (Objective) 11:00am. – 12:00noon

 

Jewellery 2 (Essay) 9:30am. -11:30 a

 

Jewellery 1 (Objective) 11:30am.– 12:20p

 

Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet

 

Basic Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Basic Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet

 

 

==========================

 

*Monday, 6th Septembe

 

Graphic Design 2 (Essay) 9:30 am.–11:30a

Graphic Design 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm

 

Metalwork 3 (Practical) 9:30am.–12:40pm.(1stSe

Metalwork 3 (Practical) 1:00pm. –4:10pm.(2ndSet

 

Auto Mechanics 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Auto Mechanics 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

 

=========================

 

 

*Tuesday, 7th Septemb

 

General Knowledge in Art 3A (Drawing And Painting) 9:30 am.–12:30p

 

Applied Electricity3 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Applied Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

General Agriculture 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

General Agriculture 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Wood work 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Wood work 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

BASIC Electricity 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

BASIC Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

==========================

 

*Wednesday, 8th Septembe

 

Music 3 A(Aural) 9:30am. –10:15a

 

Agricultural Science 3 (Practical) 9:30am. –11:00 am.(1stSe

Agricultural Science 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

Agricultural Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00am

 

Visual Art 3 A (Drawing) 2:00pm. –5:00p

 

===========================

 

*Thursday, 9th Septembe

 

Clerical Office Duties 2 (Essay) 9:30am. –11:40a

Clerical Office Duties 1(Objective) 11:40am. –12:30pm

 

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noo

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 1 (Objective) 3:30pm. –5:00pm

 

 

=========================

 

 

*Friday, 10th Septemb

 

Biology 2 (Essay) 9:30am. –11:10a

Biology 1 (Objective) 11:10am. –12:00noon

 

Commerce 2 (Essay) 3:00pm. –5:00p

Commerce 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm

 

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) 3:00pm. –4:00p

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

 

========================

 

 

*Monday, 13th Septemb

 

 

English Language 2 (Essay) 9:30am. –11:30

 

To get the answers midnight to the exam – Google “Examplaza English Answer

 

English Language 1 (Objective) 11:30am. –12:30p

 

English Language 3 (Test of Orals) 3:00pm. –3:45p

 

 

 

======================

 

*Tuesday, 14th Septembe

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Chemistry 3 (Alternative D)(Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00a

 

Building Construction 2 (Essay) 12:00noon.–1:00p

Building Construction 1 (Objective) 1:00pm. –1:45pm

 

Music 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Music 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Physical Education 2 (Essay) 3:00pm. –4:20p

Physical Education 1 (Objective) 4:20pm. –5:10pm

 

 

===========================

 

 

*Wednesday, 15th Septemb

 

 

Physics 2 (Essay) 9:30am.– 11:00

Physics 1 (Objective) 11:00am. –12:15pm

 

Business Management 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Business Management 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Auto Mechanics 2 (Essay) 3:00pm. –4:30p

Auto Mechanics 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm

 

 

=========================

 

 

*Thursday, 16th Septemb

 

 

Literature-In-English 2 (Prose) 9:30am. –10:45

Literature-In-English 1 (Objective) 10:45am. –11:45am

Literature-In-English 3 (Drama&Poetry) 2:00pm. –4:30pm

 

 

========================

 

 

*Friday, 17th Septemb

 

 

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Biology 3 (Alternative B) (Alternative to Practical Work) 9:30 am.–11:30 am

Biology 3 (Practical)(Alternative A) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Woodwork 2 (Essay And Design) 3:00pm. –5:20

Woodwork 1 (Objective) 5:20pm. –6:00pm

 

Clothing and Textiles 2 (Essay) 3:00pm. –4:30p

Clothing and Textiles 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm

 

========================

 

*Monday, 20th Septembe

 

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noo

To get the answers midnight to the exam – Google ‘Examplaza Maths Answers

General Mathematics /Mathematics(Core) 1 (Objective) 3:00pm. – 4:30pm

 

 

========================

 

*Tuesday, 21st Septembe

 

Health Education 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

Health Education 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Health Science 2 (Essay) 9:30am. –11:00am

Health Science 1(Objective) 11:00am.–12:00noon

 

Visual Art 3B (Creative Design) 2:00pm. –5:00p

 

========================

 

*Wednesday, 22nd Septembe

 

Government 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Government 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30a

Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am

 

Basic Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30a

Basic Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Textiles 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Textiles 1 (Objective) 4:00pm. –4:50pm

 

Management-In-Living 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Management-In-Living 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

 

========================

 

*Thursday, 23rd Septembe

 

Economics 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Economics 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Agricultural Science 2 (Essay) 2:00pm. –4:10p

Agricultural Science 1 (Objective) 4:10pm. –5:00pm

 

 

=========================

 

*Friday, 24th Septembe

 

General Knowledge in Art 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

General Knowledge in Art 1 (Objective) 11:00am. –11:50am

 

Type writing 9:30am. – 12:10pm.(1stSe

Type writing 12:30pm.–2:10 pm.(2ndSet

 

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 12:15 pm. (1stSe

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 12:45pm.–3:30pm.(2ndSet

 

Technical Drawing 2 (Essay) 3:00pm. –4:45p

Technical Drawing 1 (Objective) 4:45pm. –5:45pm

 

=========================

 

*Monday, 27th Septembe

 

 

Technical Drawing 3 (Sketches,Building and Mechanical Drawing) 9:30am. –12:15

 

Basketry 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Basketry 1(Objective) 11:30am. –12:20pm

 

General Agriculture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

General Agriculture 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Shorthand 2:00pm. –3:15p

 

Foods and Nutrition 2 (Essay) 3:00pm. –4:15p

Foods and Nutrition 1 (Objective) 4:15pm. –5:15pm

 

Picture Making 2 (Essay) 3:00pm. –5:00p

Picture Making 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm

 

 

========================

 

*Tuesday, 28th Septembe

 

Christian Religious Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Christian Religious Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Islamic Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Islamic Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Chemistry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Chemistry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

=======================

 

*Wednesday, 29th Septembe

 

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –12:15pm.(1stSe

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 12:40pm.–3:25pm.(2ndSet

Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:15pm.

 

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 12:45pm. –3:15 p

 

History 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

History 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

 

=========================

 

*Thursday, 30th Septembe

 

Geography 2(Essay) 9:30am. –11:30a

Geography 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Geography 3 (Practical And Physical Geography) 2:00pm. –3:50pm

 

 

======================

 

 

*Friday , 1st Octob

Principles Of Cost Accounting 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Principles Of Cost Accounting 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 3:00pm. –4:00p

 

=========================

 

*Monday, 4th Octobe

Social Studies 2 (Essay) 9:30am. –12:30pm

Social Studies 1 (Objective) 3:00pm. – 3.50pm

 

=========================

 

*Tuesday, 5th Octobe

 

Leather work 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Leather work 1(Objective) 4:00pm. –4:50pm

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

=========================

 

*Wednesday, 6th Octobe

 

Integrated Science 2 (Essay) 9:30am.–11:00a

Integrated Science 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) 2:00pm. –4:00pm

 

=======================

 

 

*Thursday, 7th Octob

 

General Knowledge in Art 3B (Lettering And Design) 9:30am. –12:30p

 

Forestry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Forestry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

 

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Animal Husbandary (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00p

 

========================

 

*Friday, 8th Octobe

 

 

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. – 12:15pm.(1stS

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 12:40pm.–3:25 pm.(2ndSet

* *SUBSCRIBE

👇🏼👇🏼@👇🏼👇🏼👇🏼

* *STE

*FOR YOUR WAEC ANSWER

☎️09015831468*VERIFIED WAEC 2022 TIMETABLE

 

👇👇👇👇👇👇

 

*Monday 16th Augus

 

Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:10a

 

Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:30

 

Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay) 9:30am.– 10:30a

Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective) 10:30am.–11:30am

 

Printing Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.– 11:00a

Printing Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. – 11:45am

 

Photography 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:30p

 

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Carpentry and Joinery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Upholstery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Upholstery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Machine Wood working 3 (Practical) 9:30am.– 11:30 am.(1stSe

Machine Wood working 3 (Practical) 12:00 noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Auto Body Repair sand Spray Painting 3 (Practical) 9:30am.– 12:40 pm.(1stSe

Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical) 1:00pm.– 4:10pm.(2ndSet

 

 

========================

 

*Tuesday 17th Augus

 

Hausa 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Hausa 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Igbo 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Igbo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Yoruba 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Yoruba 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Edo 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Edo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Efik 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Efik 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Ibibio 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Ibibio 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

=========================

 

*Wednesday 18th Augus

 

Animal Husbandary (AlternativeB)3(Practica

9:30am.– 11:00am.(1stSet

Animal Husbandry (AlternativeB)3(Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

 

GSM Phone Maintenance and Repair 2(Essa

9:30am.–11:05am

GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective) 11:05am.–11:50am

 

Marketing 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Marketing 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm

 

Mining 2 (Essay) 9:30am.–11:35a

Mining 1 (Objective) 11:35am.–12:15pm

 

Bookkeeping 2(Essay) 9:30am.–11:30a

Bookkeeping 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm

 

Store Keeping 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Store Keeping 1(Objective) 11:30am.–12:20pm

 

Insurance 2 (Essay) 2:30pm.  –4:30p

Insurance 1 (Objective) 4:30pm.– 5:20pm

 

========================

 

*Thursday 19th Augus

 

Data Processing 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Data Processing 1(Objective) 11:30am.–12:30pm

 

Auto Electrical Works 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–10:45a

 

Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30a

Radio, Television and Electronic Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am

 

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.–11:00a

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

 

Photography 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Photography1(Objective) 11:30am.–12:30pm

 

Auto Mechanical Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45a

Auto Mechanical Work 1(Objective) 11:45am.–12:30pm

 

Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45a

Electrical Installation  and Maintenance Work 1 (Objective) 11:45am.–12:30pm.

 

Printing Craft Practice 3 (Practical) 9:30am.– 10:30am.(1stSe

Printing Craft Practice 3 (Practical) 11:00am. – 12:00 noon.(2ndSet

 

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 9:30am.– 11:00am.(1stSe

Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

 

Air-conditioning and Refrigeration  3 (Practical) 9:30am.– 11:30am.(1stSe

Air-conditioning and Refrigeration 3(Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Fisheries (Alternative B) 2 (Essay) 2:30pm.–4:30p

Fisheries (Alternative B) 1 (Objective) 4:30pm.–5:10pm

 

Animal Husbandry (AlternativeB) 2 (Essay) 2:00pm.–4:00p

Animal Husbandry (AlternativeB) 1 (Objective) 4:00pm.–4:40pm

 

Store Management 2 (Essay) 9:30am.–11:30a

Store Management 1(Objective) 11:30am.–12:30pm

 

Office Practice 2 (Essay) 2:00pm.–4:10p

Office Practice 1 (Objective) 4:10pm.–5:10pm

 

 

=========================

 

 

*Friday 20th Augu

 

 

Machine Woodworking 2 (Essay) 9:30am.–10:30

Machine Woodworking 1(Objective) 10:30am.–11:30am

 

Stenography 2 (Essay) 9:30am.-10:10 a

Stenography 1(Objective) 10:10am.-10:50am

 

Cosmetology 2(Essay) 9:30am. – 10:50a

Cosmetology 1(Objective) 10:50am.-11:30am

 

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30a

Block Laying,Bricklaying And Concrete Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am

 

Catering Craft Practice 2(Essay) 9:30am.–10:20a

Catering Craft Practice 1(Objective) 10:20am.-11:00a

 

Carpentry and Joinery 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

Carpentry and Joinery 1 (Objective) 11:00am. –11:45am

 

Tourism 2 (Essay) 9:30am.–11:20a

Tourism 1 (Objective) 11:20am. –12:00noon

 

Garment Making 2 (Essay) 9:30am. –10:10a

Garment Making 1 (Objective) 10:10am. –10:55am

 

Painting and Decorating 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Painting and Decorating 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Stenography 3 (Short and Word Processing) 9:30am. -11:08a

 

Dyeing and Bleaching 2 (Essay) 9:30am. –11:10a

Dyeing and Bleaching 1(Objective) 11:10am. –11:55am.

 

Furniture Making 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Furniture Making 1(Objective) 11:30am. –12:15pm

 

Automobile Parts Merchandising 2(Essay) 9:30am. –11:30a

Automobile Parts Merchandising 1(Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 2:30pm. –3:30p

Home Management 3 (Practical) Planning Session 3:30pm. –4:30pm

 

 

=======================

 

 

*Monday 23rd Augu

 

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 9:30am. –11:00am.(1stSe

Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 11:30am. –1:00pm.(2ndSet

 

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

Furniture Making 3 (Practical) 9:30am.– 12:30pm.(1stSe

Furniture Making 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Painting and Decorating 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Painting and Decorating 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

Computer Studies 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Computer Studies 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm

==========================

*Monday, 23rdAugust, 2022 To Friday, 3rd September, 2022

 

(Date and time for each Paper will be arranged by the Council.

Arabic 3 (Oral

French 3 (Oral

Physical Education 3 (Performance Test) Clothing and Textiles 3 (Practical) Foods and Nutrition 3 (Practical

Home Management 3 (Practical

Music 3 B (Performance Test

 

 

=======================

 

 

*Tuesday 24th Augu

Visual Art2 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Visual Art 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Engineering Science 2 (Essay) 9:30am. –11:15a

Engineering Science 1 (Objective) 11:15am. –12:30pm.

 

Physical Education 3 (Theory of Practice) 2:00pm. –4:00p

 

 

=========================

 

 

*Wednesday 25th Augu

 

Salesmanship 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Salesmanship 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Garment Making3 (Alternative to Practical Work) 11:30am. –12:15p

 

Upholstery 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Upholstery 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm

 

Auto Electrical Works 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Auto Electrical Works 1 (Objective) 3:00pm. –3:45pm

 

Air-Conditioning and Refrigeration 2 (Essay) 2:00pm. –3:30p

Air-Conditioning and Refrigeration 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm

 

Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay) 2:00pm. –3:30p

Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm

 

 

=========================

 

 

*Thursday 26th Augu

 

Civic Education 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

 

To get the answers midnight to the exam – Google “Examplaza Civic Answer

 

Civic Education 1 (Objective) 11:30am. –12:30p

 

 

======================

 

*Friday 27th Augus

 

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 9:30am. –12:00 noon.(1stSe

Auto Mechanical Work 3 (Practical) 12:30pm. –3:00 pm.(2ndSet

 

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 9:30am. – 12:40pm.(1stSe

Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 1:00pm.–4:10pm.(2ndSet

 

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 9:30am. –1:30 pm.(1stSe

Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 2:00pm.–6:00pm.(2ndSet

 

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 9:30am. –2:00pm.(1stSe

Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 2:15pm. –6:45pm.(2ndSet

 

 

========================

 

*Monday, 30thAugus

 

 

Science (Core) 2 (Essay) 9:30am. –11:00

Science (Core) 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)  1:00pm. –3:00pm

 

Computer Studies 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Computer Studies 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

 

========================

 

 

*Tuesday 31st Augu

 

Health Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15a

Health Education 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15am

 

Home Management 2 (Essay) 2:00pm. –3:00p

Home Management 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm

 

 

========================

 

 

*Wednesday 1st Septemb

 

 

English Language 3 (Oral) 9:30am. –10:15 am.(1stS

English Language 3 (Oral) 10:40am. – 11:25am.(2ndSet

 

Applied Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00p

Applied Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm

 

Basic Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00p

Basic Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm

 

Arabic 2 (Essay) 2:00pm.–4:00p

Arabic 1 (Objective) 4:00pm.–4:50pm

 

 

========================

 

 

*Thursday, 2nd Septemb

 

Sculpture 2 (Essay) 9:30am.– 11:30a

Sculpture 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm

 

Financial Accounting 2 (Essay) 9:30am. –12:00 noo

Financial Accounting 1 (Objective) 12:00noon.–1:00pm

 

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am.–11:30 am.(1stSe

Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

French 2 (Essay) 3:00pm.–4:15p

French 1 (Objective) 4:15pm.–5:15pm

 

 

========================

 

*Friday, 3rd Septembe

 

Metalwork 2 (Essay) 9:30am. -11:00 a

Metalwork 1 (Objective) 11:00am. – 12:00noon

 

Jewellery 2 (Essay) 9:30am. -11:30 a

 

Jewellery 1 (Objective) 11:30am.– 12:20p

 

Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet

 

Basic Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Basic Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet

 

 

==========================

 

*Monday, 6th Septembe

 

Graphic Design 2 (Essay) 9:30 am.–11:30a

Graphic Design 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm

 

Metalwork 3 (Practical) 9:30am.–12:40pm.(1stSe

Metalwork 3 (Practical) 1:00pm. –4:10pm.(2ndSet

 

Auto Mechanics 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Auto Mechanics 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

 

=========================

 

 

*Tuesday, 7th Septemb

 

General Knowledge in Art 3A (Drawing And Painting) 9:30 am.–12:30p

 

Applied Electricity3 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Applied Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

General Agriculture 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

General Agriculture 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Wood work 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

Wood work 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

BASIC Electricity 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSe

BASIC Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet

 

==========================

 

*Wednesday, 8th Septembe

 

Music 3 A(Aural) 9:30am. –10:15a

 

Agricultural Science 3 (Practical) 9:30am. –11:00 am.(1stSe

Agricultural Science 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet

Agricultural Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00am

 

Visual Art 3 A (Drawing) 2:00pm. –5:00p

 

===========================

 

*Thursday, 9th Septembe

 

Clerical Office Duties 2 (Essay) 9:30am. –11:40a

Clerical Office Duties 1(Objective) 11:40am. –12:30pm

 

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noo

Further Mathematics/Mathematics(Elective) 1 (Objective) 3:30pm. –5:00pm

 

 

=========================

 

 

*Friday, 10th Septemb

 

Biology 2 (Essay) 9:30am. –11:10a

Biology 1 (Objective) 11:10am. –12:00noon

 

Commerce 2 (Essay) 3:00pm. –5:00p

Commerce 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm

 

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) 3:00pm. –4:00p

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

 

========================

 

 

*Monday, 13th Septemb

 

 

English Language 2 (Essay) 9:30am. –11:30

 

To get the answers midnight to the exam – Google “Examplaza English Answer

 

English Language 1 (Objective) 11:30am. –12:30p

 

English Language 3 (Test of Orals) 3:00pm. –3:45p

 

 

 

======================

 

*Tuesday, 14th Septembe

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet

 

Chemistry 3 (Alternative D)(Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00a

 

Building Construction 2 (Essay) 12:00noon.–1:00p

Building Construction 1 (Objective) 1:00pm. –1:45pm

 

Music 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Music 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Physical Education 2 (Essay) 3:00pm. –4:20p

Physical Education 1 (Objective) 4:20pm. –5:10pm

 

 

===========================

 

 

*Wednesday, 15th Septemb

 

 

Physics 2 (Essay) 9:30am.– 11:00

Physics 1 (Objective) 11:00am. –12:15pm

 

Business Management 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Business Management 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Auto Mechanics 2 (Essay) 3:00pm. –4:30p

Auto Mechanics 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm

 

 

=========================

 

 

*Thursday, 16th Septemb

 

 

Literature-In-English 2 (Prose) 9:30am. –10:45

Literature-In-English 1 (Objective) 10:45am. –11:45am

Literature-In-English 3 (Drama&Poetry) 2:00pm. –4:30pm

 

 

========================

 

 

*Friday, 17th Septemb

 

 

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSe

Biology 3 (Alternative B) (Alternative to Practical Work) 9:30 am.–11:30 am

Biology 3 (Practical)(Alternative A) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Woodwork 2 (Essay And Design) 3:00pm. –5:20

Woodwork 1 (Objective) 5:20pm. –6:00pm

 

Clothing and Textiles 2 (Essay) 3:00pm. –4:30p

Clothing and Textiles 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm

 

========================

 

*Monday, 20th Septembe

 

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noo

To get the answers midnight to the exam – Google ‘Examplaza Maths Answers

General Mathematics /Mathematics(Core) 1 (Objective) 3:00pm. – 4:30pm

 

 

========================

 

*Tuesday, 21st Septembe

 

Health Education 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

Health Education 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon

Health Science 2 (Essay) 9:30am. –11:00am

Health Science 1(Objective) 11:00am.–12:00noon

 

Visual Art 3B (Creative Design) 2:00pm. –5:00p

 

========================

 

*Wednesday, 22nd Septembe

 

Government 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Government 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30a

Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am

 

Basic Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30a

Basic Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Textiles 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Textiles 1 (Objective) 4:00pm. –4:50pm

 

Management-In-Living 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Management-In-Living 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

 

========================

 

*Thursday, 23rd Septembe

 

Economics 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Economics 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Agricultural Science 2 (Essay) 2:00pm. –4:10p

Agricultural Science 1 (Objective) 4:10pm. –5:00pm

 

 

=========================

 

*Friday, 24th Septembe

 

General Knowledge in Art 2 (Essay) 9:30am. –11:00a

General Knowledge in Art 1 (Objective) 11:00am. –11:50am

 

Type writing 9:30am. – 12:10pm.(1stSe

Type writing 12:30pm.–2:10 pm.(2ndSet

 

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 12:15 pm. (1stSe

Physics 3 (Practical) (Alternative A) 12:45pm.–3:30pm.(2ndSet

 

Technical Drawing 2 (Essay) 3:00pm. –4:45p

Technical Drawing 1 (Objective) 4:45pm. –5:45pm

 

=========================

 

*Monday, 27th Septembe

 

 

Technical Drawing 3 (Sketches,Building and Mechanical Drawing) 9:30am. –12:15

 

Basketry 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Basketry 1(Objective) 11:30am. –12:20pm

 

General Agriculture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

General Agriculture 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Shorthand 2:00pm. –3:15p

 

Foods and Nutrition 2 (Essay) 3:00pm. –4:15p

Foods and Nutrition 1 (Objective) 4:15pm. –5:15pm

 

Picture Making 2 (Essay) 3:00pm. –5:00p

Picture Making 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm

 

 

========================

 

*Tuesday, 28th Septembe

 

Christian Religious Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Christian Religious Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Islamic Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30a

Islamic Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm

 

Chemistry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Chemistry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

=======================

 

*Wednesday, 29th Septembe

 

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –12:15pm.(1stSe

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 12:40pm.–3:25pm.(2ndSet

Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:15pm.

 

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 12:45pm. –3:15 p

 

History 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

History 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

 

=========================

 

*Thursday, 30th Septembe

 

Geography 2(Essay) 9:30am. –11:30a

Geography 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

Geography 3 (Practical And Physical Geography) 2:00pm. –3:50pm

 

 

======================

 

 

*Friday , 1st Octob

Principles Of Cost Accounting 2 (Essay) 9:30am. –11:30am

Principles Of Cost Accounting 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm

 

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 3:00pm. –4:00p

 

=========================

 

*Monday, 4th Octobe

Social Studies 2 (Essay) 9:30am. –12:30pm

Social Studies 1 (Objective) 3:00pm. – 3.50pm

 

=========================

 

*Tuesday, 5th Octobe

 

Leather work 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Leather work 1(Objective) 4:00pm. –4:50pm

 

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. –11:30 am.(1stSe

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSe

Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet

 

=========================

 

*Wednesday, 6th Octobe

 

Integrated Science 2 (Essay) 9:30am.–11:00a

Integrated Science 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) 2:00pm. –4:00pm

 

=======================

 

 

*Thursday, 7th Octob

 

General Knowledge in Art 3B (Lettering And Design) 9:30am. –12:30p

 

Forestry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Forestry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

 

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

 

Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00p

Animal Husbandary (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00p

 

========================

 

*Friday, 8th Octobe

 

 

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. – 12:15pm.(1stS

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 12:40pm.–3:25 pm.(2ndSet

Leave a Reply

Your email address will not be published.